כיום ידוע בקרב הקהילה הרפואית בתחום בריאות העיניים כי ניתוח קטרט בלייזר הוא הטכנולוגיה האחרונה והחדישה ביותר בתחום. זו טכנולוגיה שמאפשרת לבצע פעולות עדינות ומדוייקות שבוצעו עד עתה באמצעים ידניים, ולאפשר תוצאות טובות יותר, פחות סיבוכים והחלמה מהירה יותר.

מה בזה בעצם קטרקט?

הקטרקט הוא תופעה בה הקרנית מפתחת עכירות מסוימת שמקשה על מעבר של קרני אור. העכירות הזאת גורמת לקשיים בראייה שמתאפיינים בראיית לילה חלשה, סינוור, ראייה כפולה, עירפול וטשטוש, הופעת הילות סביב עצמים שונים ועוד.

ארגון הבריאות העולמי הכריז על קטרקט כסיבה המובילה בעולם לעיוורון, אך בשנים האחרונות ניתוח קטרקט יכול לאפשר לראייה לשוב ולהקל על החיים של הלוקים במחלה. אמנם אין עדיין פתרון תרופתי שמרפא או מונע קטרקט והאפשרות היחידה להתמודד עם המחלה היא באמצעות ניתוח, אך הטכנולוגיה בתחום השתפרה פלאים וניתן לבצע ניתוח פשוט, מהיר, בהרדמה חלקית ועם תוצאות מעולות.

ניתוח קטרקט בלייזר וסוגי ניתוח אחרים

ניתוח ידני – בניתוח זה מבצע המנתח חתכים קטנים בסכין כירורגית ובעזרת מכשיר ייחודי מפרק את החלק העכור של הקרנית. לאחר שאיבת החלקים דרך החתכים הזעירים מושתלת העדשה החדשה.

מינינוק – זהו ניתוח שמתבצע במקרים בהם הקטרקט מתקדם במיוחד. בניתוח זה אין ברירה אלא לבצע חתך גדול יותר, הוצעת העדשה העכורה בשלמותה, לשאוב את הרקמה שמסביב ולהשתיל עדשה חדשה ולאחר מכן לסגור את החתך בעזרת תפרים. זהו ניתוח עם סיכון לסיבוכים וההחלמה ממנו ארוכה יותר.

ניתוח קטרקט בלייזר – בשיטה זו מבצעים חתך והעדשה מפורקת. בשיטה זו נעשה פירוק העדשה בעזרת גלי קול באמצעות מיכשור מתקדם במיוחד. היתרון הוא הקטנת הסיכונים לסיבוכים והחלמה מהירה במיוחד.

מדוע עדיף לבחור בניתוח קטרקט בלייזר?

המכשיר בו נעשה שימוש בניתוח קטרקט בלייזר מכיל לייזר מדויק ומהיר שביכולתו ליצור חללים ופתחים ולפרק את החומרים מהם עשויה העדשה העכורה שמפריעה לראייה. ככל שפעולת הפירוק תהיה מדויקת יותר, עגולה יותר ומרכזית יותר כך יגדלו הסיכויים לתוצאות טובות לניתוח קטרקט בלייזר. בעבר בוצעו פעולות אלה באופן ידני בעזרת מלקחיים, דבר שמעלה את הסיכוי לקריעת הקפסולה ולגרימת סיבוכים שנובעים מטעויות אנוש ומחוסר דיוק.

במהלך הניתוח יוסר החומר העכור מהעין באמצעות אנרגיית אולטרסאונד ושאיבת החומרים שפורקו במכשיר מיוחד שמיועד לכך. בהליך ניתוח קטרקט בלייזר הלייזר מייצר ריכוך לחומר ממנו עשויה העדשה, שובר אותו לחלקים זעירים יותר ומאפשר הסרה פשוטה וקלה שלו. זהו תהליך מהיר יותר ונעשה בו שימוש בפחות אנרגיית אולטרסאונד.