בעיית הסמים היא אחת הבעיות הקשות של החברה המודרנית. אנו מוקפים בסוגים שונים של סמים אשר יכולים לגרום לנו להתמכרויות, וכל אדם יכול ליפול לסמים. בניגוד לסטיגמות לגבי הסמים והזיהוי שלהם כתופעה של עולם הפשע, כל אדם נורמטיבי יכול להתמכר לסמים. התמכרות לסמים יכולה להתחיל ברגע של חולשה או מצוקה נפשית, ניסיון להתנסות במשהו חדש או בעקבות התמודדות עם מצב רפואי המתחיל בתרופות מרשם ונגמר בהתמכרות קשה.

גמילה מהתמכרות לסמים היא אינה דבר שנעשה מהיום למחר. מסגרות טיפוליות מסוימות מציעות טיפולים של מספר שבועות. טיפולים אלו נועדו לתת מענה בעיקר להתמכרות הפיזית של הגוף, הם עושים שימוש בתרופות שונות ונעשים תחת מעקב רפואי. אך טיפולים אלו לבדם אינם מספיקים לצורך גמילה מסמים. זוהי התמודדות ארוכה הדורשת טיפול שיקומי ממושך. ובמידה רבה גם מאבק יום יומי לכל משך החיים.

גמילה מסמים דורשת מסגרת תומכת

על פי כל המחקרים ישנה מסקנה ברורה כי תמיכה חברתית מסייעת לגמילה מסמים. ללא תמיכה חזקה של חברים והמעגל המשפחתי, קשה מאוד להתמודד עם התמכרות לסמים. אך לצערנו לא כל אחד זוכה לתמיכה שכזו. בעצם יש כאן שתי בעיות; ישנם מכורים לסמים אשר מלכתחילה לא הייתה להם סביבה תומכת, וזה ככל הנראה מה שהוליך את מסלול חייהם לכיוון הסמים. ומנגד יש את אלו אשר התנתקו מסביבתם על רקע השימוש בסמים. באופן טבעי התמכרות לסמים משנה את האדם וגורמת לחיכוכים רבים עם המשפחה והסביבה.

תהליך של גמילה מסמים מתחילה בגמילה מההתמכרות הפיזית של הגוף. אך לאחריה יש צורך בהליך שיקום ארוך והתמודדות עם הכאבים הנפשיים והפיזיים.  אפשר להגיד כי אנו רוצים למלא את החלל שנוצר בדברים חיוביים יותר. יש צורך ביצירת הרגלים חדשים וליווי ברגעים הקשים.

לא לכל אחד יש את אותה מסגרת תומכת שתעזור לו להתמודד עם הגמילה מהסמים. אך קיימות מסגרות שונות בעזרתן ניתן ליהנות מקבוצות תמיכה ובניית הרשת החברתית המתאימה.

יתכן כי אתם קוראים את הדברים לא בתור אנשים הסובלים מהתמכרות לסמים, אלא בתור חברים או בני משפחה של מכור לסמים. חשוב שתבינו את התפקיד שלכם בתהליך הגמילה. הפניית גב אל המכור לא תסייע, חשוב להבין את מה שהוא עובר ולהעניק לו את התמיכה הנפשית שתסייע לו בהתמודדות. גם אתם יכולים להיוועץ עם אנשי מקצוע בתחום ולהעניק עזרה גדולה מאוד.

למרות האתגרים הגדולים והצורך בהתמודדות רב מערכתית, החדשות הטובות הן שניתן להיגמל מסמים. אנשים רבים הצליחו לצאת ממעגל הסמים ולהשתלב מחדש בחברה.

למידע נוסף: https://www.goldcenter.org.il